ZÁSADNĚ NEKUPUJTE PROJEKT DŘÍVE NEŽ POZEMEK, JE NUTNÉ ZNÁT MÍSTO STAVBY PŘEDEM! Územní plán může předepisovat omezení např. v počtu podlaží, v typu zastřešní, ve sklonitosti střech, v orientaci hřebene, v maximální výšce hřebene, …
Orientace obytných místností ke světovým stranám je rozhodující pro normou požadované oslunění místností. Může být předepsána minimální vzdálenost domu od sousedních staveb či hranic pozemku.
Velmi často se stává, že dispoziční řešení zákazníkům 100% nevyhovuje (zádveří, šatny, koupelny) a je nutné projekt překreslit a změny nechat odsouhlasit autorem projektu. Na tvorbě individuálních projektů se můžete svými nápady sami podílet. Nepřizpůsobujte se zadané dispozici typových projektů, přizpůsobte si dispozici domu tak, aby vyhovovala právě Vám.
V typových projektech nacházíme většinou prostorově nenáročné vytápění elektřinou nebo plynem. Proti tomu stojí diametrálně odlišné prostorové nároky kotlů na pevná paliva, tepelných čerpadel a jiných způsobů vytápění. Častým problémem bývá nedostatek místa pro tato zařízení, dále umístění dalšího komínu do půdorysu staveb s obytným podkrovím, místo pro uskladnění pevných paliv, osazení zásobníků (250-300 l) pro solární systémy, umístění vzduchotechniky teplovzdušného vytápění s rekuperací, atd.
Dostatečný prostor pro domácí a zahradní nářadí (sekačky, traktůrek), sezónní vybavení (lyže, kola) – u domů pak vznikají různé přístavby či kontejnery, které mohou být z hlediska územního plánu nepřípustné a kazit celkový dojem stavby.
Ptejte se, je-li statika objektu řešena pro sněhovou oblast v místě stavby.
Seznamte se předem i s podrobným projektem – náročností stropních konstrukcí, ztužujících pásů (věnců), konstrukce krovu, předsazených částí, ať se vyhnete případným komplikacím při stavbě.
Jaroslav KRUNČÍK
Javornice 176
mob1.: 603 779 792
mob2.: 737 381 736
skype: jaroslav.kruncik